„Tyrėjų naktis” Rozalimo mokykloje

2020-09-25

Rozalimo pagrindinė mokykla parengė tris neformaliojo švietimo projektus – „Tyrėjų naktis”, „Mokomės plaukti” ir „Rozalimo delfinai”. Bendra skiriamų lėšų suma – 2700 Eur. Kol mažieji mokinukai mokosi plaukti, vyresnieji dalyvauja rimtesniuose užsiėmimuose.

„Tyrėjų naktis” – tai 30 Europos šalių vykstantys mokslinių tyrinėjimų renginiai. Mūsų mokykla į šią veiklą įsitraukė nuo 2019 m. Šiais metais mūsų „Tyrėjų naktis” bus gerokai įvairesnė, nes veikla apims įvairias mokslo sritis – gamtos, socialinius ir kalbų mokslus, menus ir sportą. „Tyrėjų nakties” renginiai prasidėjo rugsėjo 25 d. 6-10 klasių moksleivių ekskursija į Labanoro regioninį parką. Pirmiausia lankėmės Ežerų žvejybos muziejuje, kur apžiūrėjome įspūdingą Antano Truskausko medžioklės ir gamtos ekspoziciją – Afrikos, Eurazijos ir kituose žemynuose sumedžiotų 120 skirtingų žvėrių ir paukščių iškamšų. Apžiūrėjome Mindūnų kaime atstatytoje XIX a. etnografinėje žvejo sodyboje dar nuo XIV a. lietuvių naudotus žvejybos įrankius: senovinius luotus, tinklus, bučius, venterius, varžas ir tinklams megzti naudojamus linų bei kanapių pluoštus.

Po to patraukėme į „Gamtos pažinimo” žygį su žymiu gamtininku Andrejumi Gaidamavičiumi (Rozalimo miško parko krikštatėviu). 7 km žygis neprailgo – mokėmės atpažinti valgomuosius grybus, atskirti paukščių garsus, parodyti įvairių medžių šakų išsidėstymą, pasvirimą, grožėjomės nuostabia Baltųjų Lakajų ežero pakrante, lipome į Mindūnų apžvalgos bokštą – antrą aukščiausią apžvalgos bokštą Lietuvoje (36 m aukštis).Žygio pabaigoje mūsų laukė puiki žuvienė su keptomis bulvėmis – tai Mindūnų kaimo bendruomenės kulinarinis paveldas.

Vėliau dalyvavome edukaciniuose užsiėmimuose Etnokosmologijos muziejuje ir Molėtų astronomijos observatorijoje. Pirmiausia dalyvavome ekskursijoje „Etnokosmologija-ryšiai su kosminiu pasauliu”. Jos metu per požeminę muziejaus galeriją, tarsi mitologinio medžio šaknis, kilome aukštyn. 5 salėse buvo pristatyti skirtingi žmogaus, žmonijos ryšiai su Kosminiu pasauliu. Po to 200 laiptelių pakilome į apžvalgos aikštelę, iš kur atsiveria puiki Aukštaitijos miškų ir ežerų programa.

Paskutinis mūsų lankytas objektas – Molėtų observatorija. Ekskursijos metu susipažinome su Lietuvos ir pasaulio astronomijos naujienomis, teleskopais, nuostabaus grožio spalvotomis planetų, žvaigždžių, ūkų, galaktikų, spiečių nuotraukomis. Pamatėme ir palietėme didžiausią mokslinės paskirties įrenginį Šiaurės Europoje – 165 cm skersmens teleskopą.

Nuvargę, bet turiningai praleidę dieną, kupini įspūdžių grįžome namo. Lauksime ir ruošimės kitiems projekto „Tyrėjų naktis” renginiams.

Rozalimo pagrindinės mokyklos mokytoja R. Šaltmerienė